معرفی

معرفی دانشگاه نسل سوم

افزايش طول عمر انسانها و اضافه شدن جمعيت سالمندان يكي از دستاوردهاي قرن 21 بوده و سالخوردگي جمعيت پديده اي است كه برخي از جوامع بشري با آن روبرو شده ويا خواهند شد.

امروزه، جمعيت 60  سال و بالاتر جهان تقريباً با جمعيت كودكان زير 5  سال برابري مي كند و پيش بيني مي شود كه در سال 2050  جمعيت سالمندان چندين برابر جمعيت كودكان زير5 سال شود.  در واقع جمعيت سالمند در جهان بيش از جمعيت كودكان زير 15 سال خواهد شد .

بي ترديد سالمندان هر جامعه به دليل تجارب و اندوخته‌هاي زندگي، از پشتوانه هاي فرهنگي آن جامعه به شمار مي‌آيند و در همه اديان، مكاتب و فرهنگها بويژه مشرق زمين احترام به سالمندان همواره مورد توجه بوده است. نگاهي گذرا بر تعاليم پيرامون روش علمي رهبران و نخبگان ملل، بر اين سخن گواهي راسخ دارد.

در اين راستا بسي شايسته و بجاست در عصري كه فرآيند توسعه همه جانبه جهاني با حضور ابررايانه‌ها به پيش مي‌تازد ما هم به قدر سهم و سعي خود در ارائه خدمات مراقبتي بهداشتي و درماني به سالمندان خود كوشش نماييم

یکی از مهمترین نیاز های سالمندان که می توان برای آن برنامه ریزی کرد، نیاز های معنوی آنان می باشد. سالمندان برای تأمین نیازهای معنویشان توقع زیادی ندارند، بلکه مهمترین انتظار و توقعی که آنها دارند حفظ حریم حرمت آنان از طرف خانواده، اجتماع و دولت است. آنها که بخشی از مهمترین سال های عمر خود را وقف کار و تلاش در راه آبادانی و پیشرفت جامعه کرده اند، انتظار دارند که زحمتشان نادیده گرفته نشود و احترامی در خور نقش واقعی آنها در خانواده و جامعه به آنان گذاشته شود.

18تا 24  فروردين ماه به عنوان هفته سلامت نامگذاری شده و در تقویم رسمي كشور نيز گنجانده شده است که همه ساله حول محور تعيين شده، فعاليت هايي در اين هفته و در طي سال انجام مي شود. موضوع و شعار بهداشتی سال 2012 ( سال 91) ، سالمندی و سلامت (Aging & Health)  و با محوریت زندگی سالم، طول عمر بیشتر، انتخاب گردیده و بر گسترش مشارکت فعال زنان و مردان سالخورده در تمامی سطوح جامعه و نه فقط طول عمر بیشتر تاکید دارد. 

از این رو برآن شدیم تا با راه اندازی دانشگاه نسل سوم گام کوچکی در جهت تکریم و عزت نفس آن بزرگواران برداریم. حداقل نتیجه اثرات و نتایج اجرای چنین طرحی می تواند توجه بیشتر مسئولین و نهادها و در پی آن افکار عمومی به مساله سالمندان و همچنین توجه جدی به رفع نیازهای معنوی آنان را در پی داشته باشد.

در هفته سلامت سال 1391 برنامه های زیادی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان انجام گردید که در راس برنامه های فوق افتتاح و راه اندازی دانشگاه نسل سوم بود که پیشنهاد تأسیس آن را دکتر سید مهدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه، مطرح نمودند و در پی آن با تشکیل جلسات متعدد و بارش افکار همکاران در گروههای مختلف (دانشکده ،کارشناسان معاونتها،هیئت رئیسه و.....)این ایده تبدیل به طرح اجرایی شد.

 فعالیتهای طرح اجرایی (روش کار):

 •   هماهنگی با رئیس دانشگاه

 • هماهنگی با سایر ادارات (تربیت بدنی -بیمارستانها-دانشکده منتخب و.....)
 • تشکیل کمیته اجرایی
 • تشکیل کمیته علمی
 • تشکیل کمیته پشتیبانی
 • تشکیل جلسه با مسئولین دانشکده منتخب (دانشکده بهداشت زاهدان) جهت توجیه و تعیین فضای آموزشی و مجوزهای لازم
 • اطلاع رسانی (از طریق رادیو و تلویزیون-تراکت -پوستر- داوطلبین سلامت-ادرات و سازمانها -تیزرو..)
 • فراخوان ثبت نام میانسالان 55سال به بالا و سالمندان
 • طراحی پوستر دانشگاه سالمندان
 • تشکیل وب سایت ثبت نام سالمندان
 • تهیه فرم ثبت نام در دانشکده منتخب (دانشکده بهداشت زاهدان)
 • تهیه آرم دانشگاه سالمندان
 • تعیین مدرسین دانشگاه
 • تعیین دوره آموزشی
 • تعیین مواد درسی دوره آموزشی
 • تعیین برنامه درسی دوره آموزشی
 • تعیین طرح درس دوره های آموزشی توسط مدرسین
 • تعیین تعداد آموزشیاران در هر دوره
 • تعیین فواصل دوره های اموزشی
 • تعیین فرمت گواهینامه فارغ التحصیلی
 • ایجاد تسهیلات جهت سالمندان
 • تعیین مکانی به عنوان دفتر دانشگاه برای مراجعه حضوری سالمندان

 شرایط و ویژگیهای دانشگاه سالمندان

 1-     مكان مورد نياز طرح ، شامل يك باب ساختمان با كاربري اداري -دانشگاهی

2-     مدرسین:شامل کارشناسان مرکز بهداشت استان-اساتید دانشکده-دانشگاه علوم پزشکی -دانشگاه سیستان وبلوچستان  و پزشکان متخصص.

 

دروس پیشنهادی

 

شماره

واحد درسی

تعداد ساعات واحد درسی

نوع واحد درسی

1

تاریخ سیستان وبلوچستان

2

تئوری

2

معارف اسلامی

1

تئوری

3

خود مراقبتی (بیماریهای شایع در سالمندی)

12

تئوری

4

بهداشت دهان ودندان

2

تئوری

5

بازدید

12

عملی

6

تغذیه

7

تئوری

7

روانشناسی

8

تئوری

8

کمک های اولیه

4

تئوری

9

تقویت حافظه

4

عملی

 

تعداد ساعات عملی دوره آموزشی:12ساعت

تعداد ساعات تئوری دوره آموزشی:40ساعت

 تعداد کل ساعات اموزشی:52ساعت<="">

 

شرایط ثبت نام

شرکت کنندگان بالای 50سال سن داشته باشند.

-دارای مدرک دیپلم باشند.

-ثبت نام در سایت دانشگاه علوم پزشکی یا حضوری در معاونت بهداشتی زاهدان دفتر دانشگاه سالمندان انجام می شود.

-در ابتدای ثبت نام فرم نیاز سنجی توسط داوطلبین تکمیل می گردد.

-پس از شرکت در کلاسهای آموزشی در ابتدای آموزش فرم خود ارزیابی توسط داوطلبین تکمیل می گردد.

طول مدت دوره آموزش:یک ماه.

مدرسین این دوره:شامل اساتید محترمداوطلب از دانشکده بهداشت-پرستاری مامایی -دانشگاه ادبیات وکارشناسان ستادی مرکز بهداشت استان می باشند.

محل آموزش :معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

درپایان دوره:دریافت certificate با امضای معاونین بهداشتی وآموزشی .

پس از پایان دوره :در صورت تمایل سالمند می تواند داوطلب سلامت متخصص باشد.

دانشگاه نسل سوم همزمان با هفته سلامت در فروردین ماه امسال فعالیت خود را در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان آغاز کرد.این اولین و تنها دانشگاه نسل سوم کشور است که به سالمندان بالای 50 سال آموزش های بهداشتی و سلامت ارائه می دهد.

براساس نظر سنجی های صورت گرفته 100 درصد سالمندانی که از دانشگاه نسل سوم دانش آموخته شدند با روحیه ای شاد برای ادامه زندگیشان برنامه ریزی می کنند.بهبود روابط خانوادگی، افزایش مشارکت در فعالیتهای اجتماعی، افزایش فعالیت های جسمانی و اصلاح عادات نادرست غذایی از جمله تاثیرات مثبت حضور درکلاس های دانشگاه نسل سوم است. برنامه بازدید از مراکز علمی، کارخانجات و برخی ادارات 2 روز در هفته برای این دانشجویان اجرا می شود .آموزش روانشناسی از جمله مباحث آموزش است که در این دوره ارائه می شود.

در پایان این دوره آموزشی به شرکت کنندگان گواهی دانش آموختگی ارائه می شود.

از ابتدای سال تا کنون 60 نفر از دانشگاه نسل سوم گواهی دانش آموختگی شده دریافت کردند.

مقرر شده هر فصل یک دوره آموزشی در این دانشگاه برگزار می گردد.

 


محتوای مرتبط
اخبار جدید
روابط عمومی/معاون بهداشتی دانشگاه دربازدیدازپایگاه ومراکز خدمات جامع سلامت نوک آبادخاش عنوان کرد...اجرای برنامه های سلامت نوین گامی در جهت افزایش رضایتمندی مردم وارتقای شاخص های سلامت
روابط عمومی/آغاز مرحله دوم عملیات واکسیناسیون فلج اطفال برای 446 هزار کودک زیر 5 سال در استان سیستان وبلوچستان...تاکید معاون بهداشتی دانشگاه بر واکسیناسیون تمامی کودکان ایرانی وغیر ایرانی
روابط عمومی/پایان طرح بسیج سلامت نوروزی با تلاش شبانه روزی بازرسان بهداشت محیط وفوریتهای سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ...11500 مورد بازرسی از مراکز عرضه مواد غذایی وانتقال 529 مصدوم ناشی از تصادفات جاده ای در کمترین زمان به مراکز درمانی استان
روابط عمومی/افزایش موارد سگ گزیدگی در مناطق حاشیه شهر زاهدان ...تاکید معاون بهداشتی دانشگاه بر مراقبت از کودکان خردسال وسالمندان
روابط عمومی/معاون اجرایی مرکز بهداشت استان در بازدید از رستورانها وقنادیهای شهر زاهدان عنوان کرد: استمرار نظارتهای بهداشت محیطی از مراکز عرضه مواد غذایی برنامه محوری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
رویدادها
سبیب