اخبار > معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبر داد؛معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبر داد؛


تا زمانی که واکسن کرونا کشف نشود و مردم واکسینه نشوند هیچ‌کس ایمن نیست

کرونا در سیستان و بلوچستان با شیب ملایمی در حال افزایش است

به گزارش روابط عمومی - دکتر سید مهدی طباطبایی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، صبح سه شنبه 23 اردیبهشت ماه 99 در گفتگو با خبرگذاری پانا گفت: بیماری‌های عفونی، شبیه به کوه یخی هستند که عمده آن در زیر آب دریاست و از سطح آب قابل مشاهده نیست، بر این اساس در بیماری کرونا ۸۰ درصد موارد یا بدون علامت اند یا علائم خفیفی دارند، بنابراین تا زمانی که واکسن این بیماری کشف نشود و مردم نیز واکسینه نشوند هیچ‌کس از آن ایمن نیست.
دکترسید مهدی طباطبایی در گفت‌وگو با پانا اظهار کرد: با توجه به اینکه بیماری کرونا واکسن و دارویی ندارد تنها راهی که برای کنترل این بیماری داشته ایم، مواردی چون رعایت فاصله گذاری اجتماعی، اطلاع رسانی و آگاه‌سازی مردم، رعایت بهداشت فردی با تاکید بر بهداشت دست و شست و شوی مرتب دست ها، رعایت آداب سرفه و عطسه و ماندن در منزل عمدتاً محورهای فعالیتی بود که در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برای مقابله با بیماری کرونا صورت پذیرفته است.
وی ادامه داد: این دانشگاه برای مدیریت بیماری کرونا در گام نخست پیش بینی امکانات بستری و موارد ابتلا را در نظر گرفته است و بر این اساس تمامی بیمارستان ها تحت پوشش این دانشگاه به صورت آماده ‌باش قرار گرفتند که در این بین بیمارستان بوعلی در شهر زاهدان با ۸۵ تخت به دلیل داشتن کادر مجرب شامل متخصصین عفونی برای کرونا تخصیص یافته است و علاوه بر آن ۲۰۰ تخت برای بستری در تمامی بیمارستان های تحت پوشش در نظر گرفته شد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه علاوه بر مدیریت این بیماری در استان اقدامات دیگری نظیر بررسی اطرافیان بیماران کرونا و همچنین نمونه برداری از موارد مشکوکی که در تماس با بیماران مبتلای مثبت بوده‌اند را انجام داده ایم، بیان کرد: سالم‌سازی محیط و گندزدایی محیط نیز در این راستا صورت گرفته است.
بیماری های عفونی شبیه به کوه یخی هستند که عمده آن در زیر آب دریاست و از سطح آب قابل مشاهده نیستند بر همین اساس در ایده آل ترین شرایط در بیماری کرونا ۸۰ درصد موارد یا بدون علامت هستند و یا علائم خفیفی دارند.
                                           ۸۰ درصد بیماران مبتلا به ویروس کرونا یا بدون علامت هستند و یا علائم خفیفی دارند
وی افزود: خوشبختانه در استان سیستان و بلوچستان بیش از ۴ آزمایشگاه فعال وجود دارد که از مجموع آن 2 آزمایشگاه در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و در این شهر وجود دارد، یک آزمایشگاه در شهرستان زابل و یک آزمایشگاه نیز در شهرستان ایرانشهر مشغول ارائه خدمت می باشد.
دکتر طباطبایی خاطرنشان کرد: بیش از ۵ هزار تست در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان صورت گرفت است که تا این لحظه در استان سیستان و بلوچستان ۹۰۷ مورد بیمار از ابتدای همه گیری این بیماری شناسایی شده که از این تعداد ۶۱۶ مورد مربوط به دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بوده و ۱۷۴ مورد نیز مربوط به دانشگاه علوم پزشکی زابل و ۱۱۷ مورد دیگر هم مربوط به دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر بوده است.
                                                 بیماران با علائم شدید تنفسی الزاماً بیمار کرونایی نیستند
معاون دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه دقت تشخیص تست کرونا در واقع حدود ۷۰ درصد است؛ عنوان کرد: یعنی در ۳۰ درصد موارد هم ممکن است نتیجه مثبت باشد اما؛ منفی تشخیص داده شود. برخی از بیماران با علائم شدید تنفسی مراجعه می کنند که الزاماً همه آنها بیمار کرونایی نیستند زیرا ممکن است بیماری های دیگری هم دارای این علائم باشند که از این افراد نیز تست گرفته می شود که عمدتا بیشتر آنها تست شان منفی است.
وی افزود: ما در نظام مراقبت بیماری ها برای آن که دقت شناسایی را بالا ببریم اصطلاحات وسیع‌تری را استفاده می کنیم در واقع وقتی می گوییم بیماری حاد تنفسی یا بیماری شدید تنفسی منطور آن است که هر کسی که با تب، سرفه، تنگی نفس مراجعه کند؛ جزو این گروه قرار می‌گیرد. زیرا بیماری هایی که این علائم را نشان می دهند؛ فقط کرونا نیست و ممکن است بیماری هایی نظیر(آسم، copd سالها استعمال سیگار داشته است، کسی که مشکل قلبی دارد و یا بیماری سل) باشد.
دکترطباطبایی تاکید کرد: در عفونت حاد تنفسی؛ هر شخصی را که نزد ما با علائم تنفسی مراجعه کند، به عنوان بیمار مبتلا به کرونا ویروس تلقی کرده و نمونه گیری از آن انجام می دهیم که بر اساس نتایج نمونه آن شخص است که می توانیم اعلام کنیم آن بیمار مثبت کرونا هست یا خیر. زیرا ملاک و معیار در همه جای دنیا تست مثبت کرونا است.
وی با اشاره به اینکه در بحث کرونا ویروس رنگ بندی های مختلفی مطرح شده است، گفت: در واقع این طبقه بندیهای دائمی نیست و صرفاً برای لحاظ کردن تاب آوری اجتماعی و تاب آوری اقتصادی است.
                                رنگ‌بندی‌های صورت‌گرفته تنها برای تاب‌آوری اجتماعی و تاب‌آوری اقتصادی است
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان عنوان کرد: ملاک های وزارت بهداشت برای رنگ بندی مناطق مختلف کشور شامل میانگین تعداد موارد بستری و تعداد موارد فوت در دو هفته گذشته است؛ بدین صورت که اگر کمتر از ۱ مورد در روز باشد آن را به عنوان سفید تلقی می کنند. اما این به آن معنا نیست که این شرایط شرایط پایداری است. زیرا ممکن است یک منطقه بر اساس آمار در حال حاضر وضعیت سفید باشد اما چند روز دیگر با افزایش تعداد مبتلایان، منطقه قرمز اعلام شود.
وی ادامه داد: به دلیل اینکه سطح ایمنی اصطلاحاً آن چیزی که ما به آن ایمنی گروهی می گوییم در جامعه پایین است در واقع این طبقه بندی نمی تواند یک طبقه بندی دائم باشد.
کرونا تمام نشده است و تا زمانی که واکسن آن کشف نشود و مردم واکسینه نشده اند؛ نمی توان گفت داستان کرونا تمام شده است
                                     تا زمانی که واکسن کرونا کشف نشود هیچکس در امان نیست
طباطبایی تاکید کرد: کرونا تمام نشده است و تا زمانی که واکسن آن کشف نشود و مردم واکسینه نشده اند؛ نمی توان گفت داستان کرونا تمام شده است و آن افرادی هم که به این بیماری مبتلا شده اند نیز هنوز مشخص نیست که آیا تا پایان عمر ایمن می شوند یا خیر و در آن تضمینی نیست.
او افزود: ساخت واکسن کرونا ویروس در خوشبینانه ترین حالت ممکن است بین ۱۲ تا ۱۸ ماه به طول انجامد و اگر واکسن آن ساخته شود نیز مشخص نیست چه زمانی به دست مردم دنیا خواهد رسید و آیا عدالت در توزیع دارو خواهیم داشت؟ یعنی کشورهای توسعه یافته اول برای مردم خودشان استفاده می کنند؛ سپس آن را به کشورهای در حال توسعه می دهند. اما خوشبختانه در کشور ما نیز بر روی واکسن این بیماری کار می شود که انشاالله به نتیجه خواهیم رسید.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: به دلیل اینکه واکسنی برای بیماری کرونا وجود ندارد ما ایمنی بالایی نداریم؛ بنابراین این رنگبندی ها نباید گول زننده باشد و مردم از این بیماری مهلک غافل شوند. بر این اساس ما باید با کرونا زندگی کنیم و به این باور برسیم که کرونا فعلا وجود دارد و ما باید سبک زندگی خودمان را تغییر دهیم.
بازگشایی مدارس فقط برای رفع اشکال برخی از دانش آموزان است و اگر رعایتی صورت نگیرد به صلاح نیست و شاهد افزایش تعداد مبتلایان خواهیم بود.
                                     بیماری کرونا در سیستان و بلوچستان در حال روند صعودی است
دکتر طباطبایی با اشاره به اینکه سیر این بیماری در کشور نزولی است، گفت: متاسفانه تعداد مبتلایان در این استان همراه با یک شیب ملایم رو به افزایش است.
وی در پایان با بیان اینکه از 27 اردیبهشت بحث بازگشایی مدارس را در پیش داریم، تاکید کرد: کلاس ها به صورت حضوری برگزار نمی شود و صرفاً برای موارد خاص که نیاز به توضیح دارد دانش آموزان به‌صورت اختیاری می توانند برای رفع اشکال مراجعه کنند و قرار بر آن نیست که به عنوان مثال 20 یا 30 دانش آموز همزمان سر کلاس حاضر شوند. اگر اینچنین شود طبیعتاً به صلاح نیست و شاهد افزایش موارد مبتلا خواهیم بود؛ بنابراین شیوه آموزش کماکان مجازی و غیر حضوری است.


1399/02/27 ٠٧:٣٦ News ٢٧٢٧١

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج

نمایش خبر

اخبار جدید

مشارکت مردم در جهت ارتقای سلامت جامعه از اهداف برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت است
فرصت و توان آزمون و خطا نداریم ولازم است تا در همه تصمیمات از نظرات کارشناسی استفاده کنیم
پیام تبریک معاون بهداشت دانشگاه به مناسبت روز بهورز
بهورزان، پیام آوران نظام سلامت و عدالت توسعه پایدارهستند
مشاوره پیش از ازدواج بهترین راه پیشگیری از بیماری تالاسمی
الزام رعایت پروتکل های بهداشتی در مراسم های عزاداری محرم
حرفه پزشکی در جامعه دارای جایگاه ویژه ای است
پیام تبریک معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت روز پزشک
نظارت تیم های بهداشتی بر اجرای دقیق دستورالعمل های بهداشتی در برگزاری آزمون هنر
کارشناس تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
مدیر گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
مهندس پاکزاد عنوان کرد؛
لزوم انجام مراقبت های دوران بارداری و پس از زایمان در واحدهای ارائه دهنده خدمت به صورت حضوری
ارائه آموزش ها و ارزیابی سلامت نوجوانان موجب ارتقاء شیوه زندگی آنان می گردد
آغاز گام سوم بسیج ملی مبارزه با کووید- 19
مردم عزیز از مصرف گوشت و جگر نیم پز وخام جدا پرهیز کنند،گوشت حاوی ویروس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو هیچ تفاوتی با گوشت سالم ندارد.
راه اندازی مرکز سلامت روان جامعه نگر در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
آغاز پویش اطلاع رسانی و ارتقای پوشش واکسیناسیون
درسایه بیماری کرونا از بیماری تب کریمه کنگو غافل نشویم
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان عنوان کرد؛

محتوای مرتبط