اخبار > توصیه های مهم بهداشتی برای تهیه غذای نذری در ایام محرمکارشناس تغذیه حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان رعایت نکات بهداشتی در تهیه و توزیع نذری را یکی از دغدغه های کسانی برشمرد که در این امر خیر شرکت می کنند.
مهندس مسعود فیروزکوهی که در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی با خبرنگار وبدا در زاهدان گفتگو می کرد فلسفه کار خیر و ادای نذورات را تقرب به خداوند از طریق خدمت به مردم عنوان کرد.

وی افزود: به همین دلیل تمام خیرین و واقفان از انگیزه های قوی برای رعایت نکات بهداشتی در تهیه و توزیع نذورات برخوردارند و همه مسئولین هیئت ها به دنبال انجام کارهائی هستند تا نذری، هم برکت و خیر داشته باشد و هم مغذی و سالم باشد و سلامت مصرف کننده را تهدید نکند .
به گفته  مهندس فیروزکوهی ارائه نکات آموزشی در زمینه بهداشت مواد غذائی و نظارت هائی که از مراکز عمده طبخ و توزیع نذورات در ایام محرم صورت می گیرد نیز صرفا با هدف یادآوری و معرفی راهکارهای عملی  برای  تهیه و توزیع غذا و نوشیدنی های سالم انجام می شود.
وی با تاکید براینکه  مواد اولیه مصرفی  باید کاملا سالم، ترجیحا دارای بسته بندی معتبر و دارای تاریخ مصرف و مجوز بهداشتی باشد گفت: رعایت این موارد در انتخاب مواد اولیه احتمال وجود آلودگی های میکروبی در گوشت، برنج، حبوبات، رب گوجه، شکر، قند، چای، خرما و سایر اقلام مصرفی را به حداقل ممکن می رساند.
این کارشناس تغذیه در خصوص کسانی که در تهیه و طبخ  غذای نذری مشارکت دارند نیز گفت: لازم است تا تمامی دست اندرکاران تهیه،بسته بندی و توزیع مواد غذائی از سلامت کامل برخوردار بوده و ترجیحا کارت بهداشت داشته باشند و در آشپزخانه از تجهیزاتی مانند دستکش، کلاه  و روپوش نیز استفاده نمایند.

وی افزود؛ حتی یک سرماخوردگی ساده، سرفه و عطسه یا وجود زخم در دست ها، می تواند سلامت ماده غذائی را کاهش دهد.
مهندس فیروزکوهی در خصوص ظروفی که غذا و نوشیدنی نذری در آن سرو می شود نیز گفت: امروزه بسیاری از افراد در مراسم خود از ظروف یکبار مصرف استفاده می کنند امّا باید حتما به این نکته توجه داشته باشیم که غذا و مایعات گرم باید در مظروف آلومینیمی، کاغذی، گیاهی و یا فوم مناسب برای مواد غذائی گرم بسته بندی و توزیع شود و تنها غذا ها و نوشیدنی های سرد را می توان در ظروف یکبار مصرف معمولی استفاده کرد.
وی در خصوص زمان نگهداری نوشیدنی یا مواد غذائی  پس از آماده شدن نیز گفت: مواد غذائی پس از خروج از دمای پخت و بعد از بسته بندی در ظروف باید در اولین فرصت ممکن مصرف شود تا هم کیفیت آن حفظ شود و هم احتمال آلودگی میکروبی به حداقل برسد .
این کارشناس تغذیه  در خصوص  توزیع شیرکاکائو نیز گفت: ترجیحا از شیر پاستوریزه و لیوان های کاغذی یکبار مصرف برای اینکار استفاده شود و اگر شربت توزیع می شود نیز از سالم بودن یخ، آبلیمو، گلاب و شکر اطمینان حاصل شود.
مهندس فیروز کوهی تاکید نمود تا بهیچوجه در تهیه شربت از  رنگ ، اسانس و شیرین کننده های مصنوعی استفاده نشود.
وی در خصوص تهیه شله زرد نیز گفت: استفاده از زعفران طبیعی برای تهیه این ماده غذائی ضرورت دارد و نباید بهیچوجه از رنگ های خوراکی زرد یا نارنجی که کمی هم طعم زعفران دارند در تهیه شله زرد استفاده کرد.
مهندس فیروزکوهی آش و حلیم را از دیگر مواد غذائی رایج در ایام محرم عنوان کرد و گفت: رعایت  اصول کلّی بهداشتی در زمینه سلامت مواد اولیه در خصوص این ماده غذائی نیز صدق می کند و علاوه بر این باید حبوبات این ماده غذائی به طور کامل پخته شود تا در مصرف کننده ایجاد نفخ ننماید. وی افزود؛ بهتر است  حلیم بصورت گرم و تازه مصرف شود زیرا حلیم مانده که مجدد گرم می شود  قابلیت هضم کمتری داشته و ممکن است در افراد حساس مثل سالمندان و کودکان ایجاد نفخ نماید .


1398/06/17 ٠٧:١٨ News ٢٣٥٤٢

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج

نمایش خبر

اخبار جدید

شفاف سازی در پرداخت های پرسنلی نیروهای شرکتی، وظیفه اصلی شرکت های خصوصی
کیف و کفش استاندارد ضامن سلامتی دانش آموزان
پلمپ قنادی در خاش
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبر داد: کسب مجدد رتبه عالی توسط آزمایشگاه مرجع منطقه ای سل زاهدان
بررسی شنوایی نوزادان در بدو تولد در تسهیلات زایمانی شهر زاهدان
اعزام به موقع مادران باردار به بیمارستان و کاهش مرگ مادران
انعقاد قرارداد جدید دانشگاه با کارگزار بیمه جهت پوشش هزینه های درمانی کارکنان
استمرار فعالیت نظارتی و آموزشی بهداشت محیط برای حفظ سلامت هیات های عزاداری با بیش از ۱۰۰۰ مورد بازرسی
بیماریهای سیستم تنفسی، ناهنجاری ها مادرزادی، سوانح و حوادث سه علت اصلی مرگ کودکان
توصیه های مهم بهداشتی برای تهیه غذای نذری در ایام محرم
راه اندازی دو موکب سلامت در مرز میرجاوه و زائرسرای امام رضا (ع) زاهدان جهت خدمت رسانی به زائران پاکستانی اربعین
بیش از هزار خدمت رایگان کلینیک سیار دندانپزشکی در حاشیه شهر زاهدان
مطالبات تیم های سلامت دانشگاه زاهدان تا مرداد پرداخت گردیده است.
افزایش مراقبتهای بهداشتی درمانی کشاورزان با آموزش، شناسایی و کنترل شرایط زیان آور
فعالیت واحدهای نظارتی بهداشت محیط برای ارتقاء سلامت عزاداران حسینی
افزایش 23 امتیازی و ارتقاء به سطح مطلوب در اجرای برنامه عملیاتی توسط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در سال 1397
بهورزان پیشگامان نظام سلامت در مناطق روستایی هستند
آب شرب شبکه لوله کشی شهر زاهدان با استاندارد ایران مطابقت دارد، کنترل و بازرسی از شبکه های آبرسانی با دستگاههای سنجش سریع پرتابل
پیام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت روز بهورز
برگزاری آزمون خدمات استاندارد مشاورین شیردهی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

محتوای مرتبط