اخبار > روابط عمومی/تلفات سالانه بیماری پرفشاری خون و عوارض آن در کشور ما 6 برابر تلفات جاده ای استسالانه 100 هزار نفر از جمعیت کشور به دلیل پرفشاری خون جان خود را از دست می دهند که این رقم بیش از  6 برابر آمار سالیانه کشته شدگان بر اثر حوادث جاده ای است.

به گزارش روابط عمومی- دکتر سید محمد هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان که در کنفرانس مطبوعاتی با موضوع "بسیج ملی کنترل فشار خون" و در جمع خبرنگاران سیستان و بلوچستان سخن می گفت اضافه کرد: با وجود عوارض جدّی این بیماری بر سلامت افراد، حدود 40 درصد از کسانی که به درجاتی از بیماری پرفشاری خون مبتلا هستند از بیماری خود مطلع نیستند و در واقع مهمترین علامت این بیماری، بی علامتی است. وی ادامه داد: این در حالی است که در صورت اطلاع مبتلایان از بیماری می توان با دستورالعمل های غذائی، ورزشی و یا داروئی عوارض این بیماری را کاهش داد.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان متاسفانه از 60 درصد افراد که از بیماری خود مطلع هستند نیز تنها 19 درصد برای درمان اقدام می کنند و با دارو بیماری شان کنترل می شود.

دکتر هاشمی شهری با بیان اینکه از سال 1990 تا 2016 شیوع پرفشاری خون در کشور 3 برابر شده است افزود: متاسفانه مصرف زیاد نمک در غذا ها و استفاده از غذاهای پرنمک، کاهش مصرف میوه و سبزی، فعالیت بدنی ناکافی، استرس و عدم رعایت اصول بهداشت روان، مصرف دخانیات و در نهایت مسائل ارثی از جمله عوامل خطر ابتلاء به این بیماری است گفت: به جز زمینه ژنتیکی سایر عوامل خطر این بیماری کاملا رفتاری هستند و با آموزش و فعالیت های ارتقائی  می توان امیدوار بود تا میزان سواد سلامت مردم و مشارکت عمومی در این رفتارهای  محافظتی افزایش پیدا کند.

وی تصریح کرد: بررسی به موقع، کنترل بیماری از طریق مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشکان و رعایت رژیم غذایی مناسب  می تواند از آسیب های ناشی از آن جلوگیری کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  به تمامی افراد بالای 30 سال هشدار داد: ابتلاء به فشار خون و عدم کنترل به موقع آن، می تواند باعث نارسایی کلیه، آسیب به چشم و در شرایط حاد سکته های قلبی و مغزی شود.

دکتر هاشمی شهری با اشاره به اینکه اجرای پویش ملی " کنترل فشار خون" و سایر اقدامات پیشگیرانه ای که به صورت همگانی در وزارت بهداشت صورت میگیرد مصداق واقعی حرکت به سمت" عدالت در سلامت" است  گفت: بسیج ملی کنترل فشار خون در دو مرحله اجرا می شود که مرحله اول شامل آموزش و اطلاع رسانی است که از 27 اردیبهشت ماه آغاز می شود و تا پایان برنامه ادامه خواهد داشت و مرحله دوم محله غربالگری است که از 17 خرداد ماه آغاز و تا 15 تیر ادامه می یابد.

وی تاکید کرد: در اجرای این برنامه تمامی افراد دارای بیش از 30 سال سن، بیماران کلیوی در هر سنی، خانم های باردار برای بررسی وضعیت خود از لحاظ فشار خون به مکان های اجرای برنامه غربالگری و مراقبت شامل مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه های بهداشتی، خانه های بهداشت، بیمارستان ها، ایستگاه های مستقر در سطح شهر، مراجعه کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اضافه کرد: در شهرهای زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان شامل میرجاوه، خاش، سراوان و زاهدان حدود 405 هزار نفر بالای 30 سال سن دارند که حدود 20 درصد این جمعیت به فشار خون بالا دچارند.

وی گفت: تا کنون تنها 22 هزار نفر از مجموع افراد دچار پرفشاری خون در شهرهای زیر مجموعه دانشگاه شناسایی شده اند.

وی افزود: تمام تلاش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان پس از آگاه سازی عمومی در خصوص عوارض بیماری و ترغیب مردم به بررسی سلامت خود، ارتقاء سواد سلامت در راستای کاهش مصرف نمک در منازل، رستوران ها و مراکز تولید مواد غذایی است.

دکتر هاشمی شهری تصریح کرد: این کمپین تمرینی برای توسعه همکاری های مشترک میان نظام بهداشت و درمان و جامعه مطبوعاتی است تا یکبار دیگر و در کنار یکدیگر برای ارتقاء مشارکت همگانی در برنامه های نظام سلامت تلاش کنیم.

قبل آغاز بسیج ملّی کنترل فشار خون که از 27 اردیبهشت در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  آغاز  می شود، رئیس و معاونین دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کردند.

در این نشست مطبوعاتی که با حضور خبرنگاران و ارباب جراید استان سیستان و بلوچستان در شامگاه روز پنجشنبه 26 اردیبهشت برگزار شد هر یک از مسئولین دانشگاه به بیان برنامه ها و اقدامات این کمپین پرداختند و خبرنگاران نیز سوالات خود را مطرح نمودند


1398/02/27 ١١:١٦ News ٢٢١٠٣

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج

نمایش خبر

اخبار جدید

روابط عمومی/رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در بازدید مدیر کل بازرسی، وزارت بهداشت از بیمارستانها و مراکز جامع سلامت عنوان کرد:
روابط عمومی/مدیر کل بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در بازدید از بیمارستانها و مراکز خدمات جامع سلامت زاهدان:ارج نهادن به خدمات همکاران ، وافزایش رضایتمندی مردم از رسالت های بازرسی وزارت بهداشت است.
روابط عمومی/معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبر داد:شناسایی بیش از 2 هزار کودک مبتلا به اضافه وزن و چاقی و ارائه مشاوره های تغذیه ای رایگان در راستای برنامه جامع پیشگیری، کنترل اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان (Iran Echo)
روابط عمومی/درآستانه عید سعید قربان عنوان شد:
روابط عمومی/اهدای لوح پویش نم نم به 8 واحد صنفی در شهر زاهدان
روابط عمومی/از سال گذشته تا کنون:انجام بیش از 2 هزار و 155 مراقبت برای زندانیان زاهدان پس از راه اندازی پایگاه سلامت امید
روابط عمومی/معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبر داد؛آموزش خانه به خانه پیشگیری از تب کریمه کنگو(CCHF) در شهرک دامداران زاهدان با مشارکت ۳۳ نفر از دست اندرکاران سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
روابط عمومی/سم پاشی کانون های پرخطر مالاریا در سراوان
روابط عمومی/کمیته برنامه ریزی پیشگیری از تب کریمه کنگو در آستانه عید سعید قربان در شهرستان خاش
روابط عمومی/ رئیس اداره سازمانهای مردم نهاد دانشگاه علوم پزشکی زاهدان: سازمان های مردم نهاد و خیرین سلامت بصورت داوطلبانه در خدمت مردم هستند و ظرفیت مطلوبی برای اجتماعی شدن سلامت هستند.
روابط عمومی/شناسایی کانون های بحرانی بروز تب کریمه کنگو؛ تاکید بر ضرورت تقویت اقدامات فوری بازدارنده در راستای فروش دام غیرمجاز در استان
روابط عمومی/داوطلبان سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان آماده خدمت رسانی به زائران پاکستانی
روابط عمومی/معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبر داد؛
روابط عمومی/آمادگی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زوار پاکستانی اربعین در مرز میرجاوه، پیش بینی امسال بیش از 75 هزار زائر
روابط عمومی/معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبر داد:حمایت های غذایی از مادران باردار نیازمند با مشارکت بنیاد علوی و دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ...بر خورداری 200 مادر باردار نیازمند از حمایت های غذایی در مناطق روستایی
روابط عمومی/راهکار مهم پیشگیری از ابتلاء نوجوانان به اعتیاد ؛ شناسایی عوامل خطر توسط خانواده ها
روابط عمومی/معاون اجرایی مرکز بهداشت استان با حضور در دوره های اموزشی برنامه های سلامت میرجاوه:
روابط عمومی/معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تاکید کرد: نانوایان میزان نمک مصرفی در نان را به زیر 1 درصد کاهش دهند...طرح مداخله ای دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به ممنوعیت جوش شیرین و کاهش نمک در نان
روابط عمومی/والی نیمروز در بازدید از بیمارستان چشم پزشکی الزهراء(س):از این همه امکانات پیشرفته و حجم خدمات فوق تخصصی در این بیمارستان شگفت زده شدم
روابط عمومی/حاشیه جالب بازدید از بیمارستان چشم پزشکی الزهراء(س) زاهدان؛

محتوای مرتبط