اخبار > روابط عمومی/تلفات سالانه بیماری پرفشاری خون و عوارض آن در کشور ما 6 برابر تلفات جاده ای استسالانه 100 هزار نفر از جمعیت کشور به دلیل پرفشاری خون جان خود را از دست می دهند که این رقم بیش از  6 برابر آمار سالیانه کشته شدگان بر اثر حوادث جاده ای است.

به گزارش روابط عمومی- دکتر سید محمد هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان که در کنفرانس مطبوعاتی با موضوع "بسیج ملی کنترل فشار خون" و در جمع خبرنگاران سیستان و بلوچستان سخن می گفت اضافه کرد: با وجود عوارض جدّی این بیماری بر سلامت افراد، حدود 40 درصد از کسانی که به درجاتی از بیماری پرفشاری خون مبتلا هستند از بیماری خود مطلع نیستند و در واقع مهمترین علامت این بیماری، بی علامتی است. وی ادامه داد: این در حالی است که در صورت اطلاع مبتلایان از بیماری می توان با دستورالعمل های غذائی، ورزشی و یا داروئی عوارض این بیماری را کاهش داد.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان متاسفانه از 60 درصد افراد که از بیماری خود مطلع هستند نیز تنها 19 درصد برای درمان اقدام می کنند و با دارو بیماری شان کنترل می شود.

دکتر هاشمی شهری با بیان اینکه از سال 1990 تا 2016 شیوع پرفشاری خون در کشور 3 برابر شده است افزود: متاسفانه مصرف زیاد نمک در غذا ها و استفاده از غذاهای پرنمک، کاهش مصرف میوه و سبزی، فعالیت بدنی ناکافی، استرس و عدم رعایت اصول بهداشت روان، مصرف دخانیات و در نهایت مسائل ارثی از جمله عوامل خطر ابتلاء به این بیماری است گفت: به جز زمینه ژنتیکی سایر عوامل خطر این بیماری کاملا رفتاری هستند و با آموزش و فعالیت های ارتقائی  می توان امیدوار بود تا میزان سواد سلامت مردم و مشارکت عمومی در این رفتارهای  محافظتی افزایش پیدا کند.

وی تصریح کرد: بررسی به موقع، کنترل بیماری از طریق مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشکان و رعایت رژیم غذایی مناسب  می تواند از آسیب های ناشی از آن جلوگیری کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  به تمامی افراد بالای 30 سال هشدار داد: ابتلاء به فشار خون و عدم کنترل به موقع آن، می تواند باعث نارسایی کلیه، آسیب به چشم و در شرایط حاد سکته های قلبی و مغزی شود.

دکتر هاشمی شهری با اشاره به اینکه اجرای پویش ملی " کنترل فشار خون" و سایر اقدامات پیشگیرانه ای که به صورت همگانی در وزارت بهداشت صورت میگیرد مصداق واقعی حرکت به سمت" عدالت در سلامت" است  گفت: بسیج ملی کنترل فشار خون در دو مرحله اجرا می شود که مرحله اول شامل آموزش و اطلاع رسانی است که از 27 اردیبهشت ماه آغاز می شود و تا پایان برنامه ادامه خواهد داشت و مرحله دوم محله غربالگری است که از 17 خرداد ماه آغاز و تا 15 تیر ادامه می یابد.

وی تاکید کرد: در اجرای این برنامه تمامی افراد دارای بیش از 30 سال سن، بیماران کلیوی در هر سنی، خانم های باردار برای بررسی وضعیت خود از لحاظ فشار خون به مکان های اجرای برنامه غربالگری و مراقبت شامل مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه های بهداشتی، خانه های بهداشت، بیمارستان ها، ایستگاه های مستقر در سطح شهر، مراجعه کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اضافه کرد: در شهرهای زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان شامل میرجاوه، خاش، سراوان و زاهدان حدود 405 هزار نفر بالای 30 سال سن دارند که حدود 20 درصد این جمعیت به فشار خون بالا دچارند.

وی گفت: تا کنون تنها 22 هزار نفر از مجموع افراد دچار پرفشاری خون در شهرهای زیر مجموعه دانشگاه شناسایی شده اند.

وی افزود: تمام تلاش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان پس از آگاه سازی عمومی در خصوص عوارض بیماری و ترغیب مردم به بررسی سلامت خود، ارتقاء سواد سلامت در راستای کاهش مصرف نمک در منازل، رستوران ها و مراکز تولید مواد غذایی است.

دکتر هاشمی شهری تصریح کرد: این کمپین تمرینی برای توسعه همکاری های مشترک میان نظام بهداشت و درمان و جامعه مطبوعاتی است تا یکبار دیگر و در کنار یکدیگر برای ارتقاء مشارکت همگانی در برنامه های نظام سلامت تلاش کنیم.

قبل آغاز بسیج ملّی کنترل فشار خون که از 27 اردیبهشت در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  آغاز  می شود، رئیس و معاونین دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کردند.

در این نشست مطبوعاتی که با حضور خبرنگاران و ارباب جراید استان سیستان و بلوچستان در شامگاه روز پنجشنبه 26 اردیبهشت برگزار شد هر یک از مسئولین دانشگاه به بیان برنامه ها و اقدامات این کمپین پرداختند و خبرنگاران نیز سوالات خود را مطرح نمودند


1398/02/27 ١١:١٦ News ٢٢١٠٣

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج

نمایش خبر

اخبار جدید

روابط عمومی/واژگونی موتور سیکلت و مصدوم شدن بهورز مجری بسیج ملی کنترل فشار خون... هم اکنون: رئیس مرکز بهداشت خاش بعنوان نماینده رئیس دانشگاه جهت پیگیری روند درمان این بهورز عزیز در بیمارستان حضور یافته است.
روابط عمومی/پیاده روی پزشک، ماماو کارشناس بیماریهای مرکز تمین جهت ارائه خدمات غربالگری فشار خون در دو روستای بدون بهورز و صعب العبور (روپس بالا و گزند) از توابع شهرستان میرجاوه... شناسایی 10 بیمار بی اطلاع از فشار خون
روابط عمومی/طراحی مداخلات درمانی برای بیماران فشار خون بالا از مهمترین اهداف نظام سلامت است.
روابط عمومی/مقاومت و عدم رضایت به اعزام، برخی از مادران باردار مناطق روستایی سراوان، مهمترین تهدید سلامت
روابط عمومی/ظرفیت درمانی شهرستان سراوان به 350 تخت بستری افزایش پیدا می کند
روابط عمومی/سنجش فشار خون کافی نیست، کنترل عوارض فشار خون هدف ماست.
روابط عمومی/کمپین من فشار خون خود را می دانم...گامی در مسیر مشارکت مردم در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون
روابط عمومی/موفقیت مرکز بهداشت خاش در غربالگری 21 درصد از جمعیت حد انتظار بسیج ملی کنترل فشار خون
روابط عمومی/ارائه خدمات غربالگری فشار خون به بیش از 42 هزار نفر از مردم در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
روابط عمومی/ 13داروساز زاهدانی پیشگام در کنترل فشار خون ... سنجش فشار خون بیش از 1500 نفر در داروخانه های شهر زاهدان
روابط عمومی/ شناسایی 38 بیمار پرفشار خون در ایستگاههای مستقر در بیمارستانها با مشارکت پرستاران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
روابط عمومی/ قدر دانی از مسئولین و پرستاران بیمارستانهای تامین اجتماعی و نبی اکرم(ص) بدلیل مشارکت در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون
روابط عمومی/مدیر روابط عمومی دانشگاه در برنامه تلویزیونی مل ترمی سیمای هامون عنوان کرد:ما با فشارخون مشکلی نداریم، طرف حساب ما بیماری پرفشاری خون است.
روابط عمومی/بازدید کارشناسان اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون شهرستان خاش از ایستگاههای ثابت و سیار سطح شهرستان خاش
روابط عمومی/ آغاز رسمی بسیج ملی کنترل فشار خون در استان همزمان با سراسر کشور:رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان: پیش بینی ابتلاء 40 هزار نفر در زاهدان، میرجاوه خاش و سراوان به پرفشاری خون
روابط عمومی/ حد انتظار غربالگری فشار خون در استان سیستان وبلوچستان شناسایی بیش از 40 هزار بیمار فشار خونی است.
روابط عمومی/گزارش تصویری از ایستگاههای اطلاع رسانی و غربالگری فشار خون، مستقر در مصلی های نماز عید فطر اهل تشیع و تسنن شهرستانهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
روابط عمومی/فعالیت ۱۴ پایگاه موقّت اندازه گیری فشار خون در حاشیه نماز های عید سعید فطر اهل تشیع و تسنن در استان سیستان و بلوچستان
روابط عمومی/ تشدید نظام مراقبت بیماریهای واگیر در پی طغیان تب دانگ در پاکستان...فعالیت 40 سایت حشره شناسی آئدس در مناطق مرزی استان
روابط عمومی/مشارکت سرشار از عاطفه و مهر 318 نفر از پرستاران در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون

محتوای مرتبط