اخبار > روابط عمومی/استقرار برنامه نظام ارجاع الکترونیک از سطح ۱ به ۲ در شبکه بهداشت ودرمان خاشمدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در نشست صمیمی با کارکنان حوزه سلامت خاش؛ نظام ارجاع یکی از اولویت های مهم وزارت بهداشت و درمان و تحقق عدالت در سلامت است که به نفع مردم و در جهت کاهش هزینه‌های نظام سلامت عمل می کند.

در جلسه برنامه استقرار نظام ارجاع الکترونیک در سال98که با حضور جناب آقای دکتر یوسفی مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، دکتر موسوی مدیر گروه توسعه شبکه مرکز بهداشت استان و هیأت همراه، دکتر کرد مدیر شبکه بهداشت ودرمان، مهندس نقی زاده رییس مرکز بهداشت، دکتر کرد رییس بیمارستان امام خمینی(ره) و نیز تمامی پزشکان مراکز خدمات جامع سلامت و کارکنان ستادی شبکه بهداشت برگزار شد دکتر یوسفی گفت: موضوع استقرار نظام ارجاع و پزشک خانواده بحث جدیدی نیست و طی سالهای گذشته این برنامه در حال اجرا بوده است اما خوشبختانه موضوع تقویت برنامه در قانون ششم توسعه از سوی ریاست محترم جمهور و همچنین در سیاست‌های راهبردی وزارت بهداشت به جدیت دیده‌شده است  و بدیهی است بسیاری از مشکلات که امروز متوجه حوزه سلامت کشور است از طریق اجرای صحیح برنامه نظام ارجاع الکترونیک مرتفع خواهد شد.

وی عنوان کرد؛ ضرورت استقرار نظام ارجاع و پزشک خانواده در تمامی مجموعه های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، یکی از مهم ترین سرفصل های نظام سلامت در برنامه پنجم توسعه می باشد که در صورت اجرای مطلوب و استقرار کامل آن، می تواند نقش به سزایی در ارتقاء سلامت عمومی جامعه و گسترش عدالت اجتماعی و استقرار نظام درمانی سلامت محور ایفا نماید.

ایشان در ادامه با تأکید بر بررسی و ارزیابی زیر ساخت های سامانه های الکترونیک بیمارستان و مراکز خدمات جامع سلامت جهت انجام نظام ارجاع بیمار از سطح ۱ به ۲ به عنوان اولین گام و مهمترین آن افزود: با وجود موقعیت های مطلوب دانشگاه و مجموعه های آن در اکثر موارد، نارسایی هایی در نظام ارجاع، تشکیل پرونده سلامت و ثبت خدمات تشخیصی و درمانی و فرهنگ سازی در سطح جامعه وجود دارد که باید مرتفع شود.

دکتر کرد ضمن خیر مقدم به مهمانان بزرگوار دانشگاه و بیان اهمیت اجرای برنامه نظام ارجاع در سطح شهرستان در جهت ارائه خدمات بهتر و رضایتمندی مردم گفت: نظام ارجاع  یا سطح‌بندی خدمات علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌های ، آموزش و بحث اجتماعی شدن سلامت و... را دنبال می کند اما برای اجرایی شدن این برنامه نیاز به راهبردهایی چون هماهنگی سطوح مختلف، تأمین زیرساخت‌های مالی به ویژه در بحث اینترنت مراکز خدمات جامع سلامت روستایی، اطلاع رسانی‌ به جامعه هدف، استقرار نظام ثبت اطلاعات الکترونیک، توانمندسازی پزشکان عمومی سطح اول ارائه خدمت و جلب همکاری پزشکان متخصص برای ارائه خدمات داریم.

دکتر موسوی نیز در تشریح این برنامه ادعان داشت: نظام ارجاع و پزشک خانواده برنامه ای است که اجرای آن در روستاها از سال 84 شروع شده اما هنوز در برخی دانشگاهها به طور کامل اجرا نشده است. مطابق این برنامه تیم های پزشک خانواده به سرپرستی پزشک عمومی ، مسئول سلامت تعداد مشخصی از جمعیت خواهند بود. این تیم در راستای حفظ و ارتقاء سلامت جمعیت موردنظر تلاش کرده و در صورت لزوم شرایط لازم جهت استفاده افراد تحت پوشش از خدمات سطح دو سلامت را با یک فیلترینگی که در سطح یک انجام می شود فراهم خواهد کرد.

در ادامه این نشست و پس از ارائه توضیحات لازم در خصوص اقدامات انجام گرفته در حوزه بهداشت و درمان شهرستان به سوالات و ابهامات پزشکان و کارشناسان پاسخ داده شد.

 


1398/01/22 ١١:٣٦ News ٢١٥١٩

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج

نمایش خبر

اخبار جدید

روابط عمومی/جامعه و آینده سالم، مستلزم سرمایه گذاری سلامت دانش آموزان
روابط عمومی/آموزش، زیربنای همه تحولات اجتماعی است
روابط عمومی/ آغاز طرح مداخله ای بهداشت حرفه ای و سلامت محیط کار اولین برنامه رسمی هفته سلامت سال 1398 در زاهدان
روابط عمومی/استقرارمینی بوس ایدز در اماکن عمومی و پرتردد شهرستان خاش در هفته سلامت
روابط عمومی/نواختن زنگ سلامت و شروع برنامه های هفته سلامت در شهرستان خاش
روابط عمومی/کاهش زایمانهای غیر بهداشتی، با انجام بیش از 1700 مورد زایمان طبیعی در تسهیلات زایمانی حضرت فاطمه زهرا(س)زاهدان
روابط عمومی/از ابتدای سال 97 تاکنون هیچ مورد مرگ مادر باردار در سیب وسوران گزارش نشده است...تقدیر معاون بهداشت دانشگاه از مدیر وتیم های سلامت سیب وسوران به دلیل مراقبتهای ویژه مادران
روابط عمومی/آغاز عملیات سم پاشی و جونده کشی در شهرستان میرجاوه
روابط عمومی/ارتقاء کمی و کیفی خدمات سلامت، مستلزم رعایت اصول پایش و برنامه عملیاتی
روابط عمومی/ارزشمند شمردن دیدگاه بیماران، لازمه ارتقای کیفیت خدمات سلامت
کلرسنجی آبهای آشامیدنی در میرجاوه
روابط عمومی/اجرای مانور تیم واکنش سریع شبکه بهداشت و درمان خاش (بدون اطلاع قبلی)
روابط عمومی/حضور رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ستاد استانی مدیریت بحران در شهرستان زهک
روابط عمومی/هماهنگی برای استفاده از قایق های سد ماشکید سیب و سوران به منظور ارائه خدمات سلامت در بحران احتمالی
روابط عمومی/تمهیدات حوزه بهداشت برای مقابله با سیل احتمالی
روابط عمومی/میزان شکایات از کارکنان حرف سلامت در استان سیستان و بلوچستان بسیار ناچیز است
روابط عمومی/سپاه پاسداران در دل مردم ایران جای دارد و همه ما افتخار می کنیم که پاسدار انقلاب هستیم
روابط عمومی/افزایش پوشش خدمات سلامت دهان ودندان در28 مرکز جامع سلامت
روابط عمومی/تشکیل کمیته بحران در ستاد مرکز بهداشت شهرستان زاهدان
روابط عمومی/برگزاری کمیته بحران شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاش

محتوای مرتبط