اخبار > روابط عمومی/روند بیماری ایدز از نگرانیهای نظام سلامت کشور است...اعتیاد تزریقی بالاترین عامل ابتلا به ایدز در سیستان وبلوچستانبا وجود تلاش‌هایی که در زمینه کنترل ایدز در کشور انجام شده است، این بیماری هنوز هم مشکلی جدی به شمار می‌رود و لازم است با عزم عمومی و از طریق انجام فعالیت های آموزشی، اطلاع رسانی و تقویت انگیزش، استمرار دسترسی مردم به امکانات محافظتی، تشخیصی و درمانی،  نسبت به پیشگیری، تشخیص بموقع و درمان وحمایت همه جانبه از مبتلایان اقدام نمائیم.

 

 

دکتر سید محمد هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان صبح امروز سه شنبه 5 تیرماه 1397 در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان سیستان وبلوچستان با بیان این مطلب که  در حال حاضر  66 هزار نفر مبتلا به اچ آی وی/ایدز در کشور  شناسایی گردیده اند خاطر نشان کرد:  این آمار در حالی ارائه می شود که تلاش‌های زیادی در حوزه مراقبت  بیماری ها، درمان مبتلایان و  فعالیت های آموزشی انجام شده و اگر این اقدامات و برنامه ها توسط نظام سلامت انجام نمی شد مسلما شرایط بسیار نامساعدی داشتیم.

 

وی ادامه داد: تجربه های کلان مدیریتی نشان می هد که هرجا به مردم اعتماد کرده ایم و از مشارکت آنان استفاده نموده ایم موفقیت های بزرگی بدست آمده و در زمینه کنترل و پیشگیری از مصرف دخانیات، رفتارهای پرخطر و ابتلاء به ایدز نیز می توان با استفاده از ظرفیت های مردمی و نهادهای اجتماعی گام های اساسی در زمینه حفاظت از سلامت مردم  برداریم.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه  در جهان بیش از 36 میلیون نفر با بیماری  اچ آی وی دست وپنجه نرم می کنند  از تغییر  الگوی انتقال HIV از تزریقی به جنسی خبر داد و افزود؛ بر اساس آخرین اطلاعات موجود 65 درصد مبتلایان به HIV در استان سیستان وبلوچستان از طریق اعتیاد تزریقی و35 درصد از طریق جنسی مبتلا شده اند.

 

دکتر هاشمی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی زاهدان قصد دارد تا با استفاده از ظرفیت های قانونی کارگروه سلامت و امنیت غذائی نسبت به توسعه و تقویت بیش از پیش همکاری های بین بخشی، پر رنگ نمودن نقش نهادها و افراد مرجع در زمینه فرهنگ پیشگیری  و تقویت مشارکت های مردمی در مسیر خود مراقبتی و دگر مراقبتی  اقدام نماید.

 

وی افزود: نتشکیل کمیته اجرائی و نظارتی ایدز در زاهدان با همین هدف صورت می گیرد و پیشنهاد دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، تشکیل کمیته های متناظر استانی در شمال و جنوب استان توسط دانشگاه های علوم پزشکی زابل و ایرانشهر است.

سرپرست حوزه معاونت سیاسی اجتماعی استانداری سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه گفت: بهداشت ودرمان  وسلامت یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران واستان سیستان وبلوچستان است و با توجه به وضعیت ویژه وخاص استان واستقرار در مرزهای شرق کشور از تمام ظرفیتهای کشور برای رفع تهدیدات وصیانت از دستاوردهای نظام سلامت استفاده خواهیم کرد .

 

محمدهادی مرعشی با تقدیر از جدیت دبیرخانه کارگروه سلامت وامنیت غذایی در مستند سازی، ارسال مصوبات و پیگیری گزارشات گفت: لازم است تا دستگاههای متولی با عزم جدی و با نظارت عالیه استانداری در خصوص اجرای مصوبات و انجام وظایف قانونی عمل نمایند.

 

شایان ذکر است تصویب تشکیل مرکز اسناد و اطلاعات سلامت در حوزه معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و ضرورت همکاری تمامی دستگاه های مرتبط با این حوزه معاونت از دیگر موارد مطرح شده و مصوبات جلسه کارگروه اخیر سلامت و امنیت غذائی بود.

 

همچنین در ابتدای این جلسه، دبیر کارگروه سلامت و امنیت غذائی استان و رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به مصوبات جلسه قبلی کارگروه خواستار مشارکت جدّی دستگاه ای مرتبط در امر  مدیریت صحیح پسماند ها،   واکسیناسیون سگهای صاحب دار، اتلاف سگ های ولگرد وآموزش و آموزش و اطلاع رسانی همگانی از طریق رسانه های جمعی و صدا و سیمای استان در خصوص راههای پیشگیری از هاری شد.

 

به گفته دکتر هاشمی، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در اجرای مسئولیت های اداری و مصوبات قبلی  و با اختصاص اعتباری معادل  1500 میلیون ریال نسبت به تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه تخصصی هاری در زاهدان اقدام کرده است.1397/04/05 ١١:٤٣ News ١٨٦١٣

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج

نمایش خبر

اخبار جدید

روابط عمومی/سرطان عامل ۹ درصد مرگ ومیرها در سیستان و بلوچستان است.
روابط عمومی/ارائه خدمات سلامت به بیش از 1200نفر از زوار پاکستانی در مرز میر جاوه
روابط عمومی/آغاز نهمین پویش ملی تغذیه سالم در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
روابط عمومی/مدیریت و مداخله جامع نگر و ارتباط مداوم با مردم از وظایف پزشکان در مراکز خدمات جامع سلامت
روابط عمومی/آغاز برنامه غربالگری HIV در مبادی خطر بروز بیماری حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
روابط عمومی/توسعه برنامه های مدیریت خطر و بلایا و ارتقای توانمندی های نیروی انسانی متخصص
روابط عمومی/انا الله واناالیه راجعون
روابط عمومی/پایگاه سلامت حافظ هدیه ماندگار سلامت به کارکنان ودانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
روابط عمومی/مربیان 21 کانون قرآنی ودین وزندگی سازمان تبلیغات استان، اولین گروه طرح همراهان سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
روابط عمومی/ماهانه بیش از ۳۳۰ زایمان طبیعی در بخش‌های زایمان ایمن مراکز جامع سلامت حاشیه زاهدان، موفقیت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در زمینه ترویج زایمان طبیعی
روابط عمومی/ بیش از 30 درصد مردم استان سیستان وبلوچستان به اختلالات روانی دچار هستند... مداخلات گروه سلامت روان در مراکز خدمات جامع سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
روابط عمومی/نهم دی ماه مصداق بارز بصیرت، معرفت و اعتقاد نسبت به امور دینی
روابط عمومی/۵۰ درصد مرگ نوزادان کشور در ۲۴ ساعت اول تولد اتفاق می‌افتد.
روابط عمومی/ارائه خدمات سلامت به حدود 9 هزارنفر از طلبه های تشیع وتسنن حوزه های علمیه استان سیستان وبلوچستان
روابط عمومی/گزارش تصویری از سفر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به زاهدان و خاش
روابط عمومی/اول ایمنی بعد کار ...همکاری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برای تامین سلامت کشاورزان
روابط عمومی/دکتر قاضی زاده هاشمی موفق ترین وزیر کابینه است
روابط عمومی/بیمارستان جدیدی که در حاشیه شهر زاهدان ساختته می شود روند توسعه در این منطقه را تسریع خواهد کرد.
روابط عمومی/ اقدام جالب توجه نماینده ولی فقیه در استان و استاندار سیستان و بلوچستان در یک مراسم کلنگ زنی؛
روابط عمومی/افتتاح 14 طرح بزرگ و متوسط عمرانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان....ستاد مرکزی دانشگاه بعنوان بزرگترین مجموعه تا پد فرور هلی کوپتر در بیمارستان علی بن ابیطالب وتل سیاه

محتوای مرتبط